- Přidat do oblíbených škoda quickbar >> skoda110r.cz | skoda110r.com | skoda100.cz | skodateam.cz | skoda.daves.cz | skoda.virt.cz | techweb 


Zde může být vaše reklama

Povinné ručení

Ikona stránekHTML kód ikony

Switch to English

Načítám obsah...Vyhledávání
Menu
Foto Tip
!Deník posledních dnů
 

Deník posledních dnů
Naše projekty
ReklamaNavigace
Nejlevnější povinné ručení

>> Mapa - Domů - Závodní a sportovní vozy Škoda se vstřikováním <<


 

Závodní a sportovní vozy Škoda se vstřikováním

 
Autor:
4578+8007 (32767)Daves (Administrátor)
     109318615 
Vytvořeno: 18.10.2006 - Změněno: 18.10.2006
Závodní a sportovní vozy Škoda SE VSTŘIKOVÁNÍM PALIVA

Nároky na jízdní vlastnosti a výkonové parametry závodních a sportovních vozů neustále rostou. Vznikají nové konstrukce podvozkových orgánů a systematická pozornost se věnuje vývoji motorů s vyššími hodnotami výkonové a momentové charakteristiky. Vzhledem k úzké vazbě vývoje sportovních a sériových automobilů a k vlivu sportu na pokrok a zvyšováni kvality konstrukce využívají i mladoboleslavské Automobilové závody n. p. sportovních vozů k ověření svých výzkumných a vývojových záměrů. Jedním z příkladů je úprava soutěžního motoru se vstřikováním paliva.

Pro dosažení maximálních dynamických hodnot sportovních motorů se konstruktéři VVZ AZNP zaměřili na nepřímé vstřikování paliva do sacího potrubí. Ke zkouškám zvolili motor Skoda 728/A2 -1300 a jednu z nejspolehlivějších vstřikovacích jednotek — Lucas s mechanickou regulací Tato Lucasova vstřikovací jednotka v přesně určených okamžicích vzhledem k poloze rotujícího klikového hřídele dodává v závislosti na režimu motoru přesně určené množství paliva do vstřikovacích trysek. Vytváří tak optimální složení směsi za všech provozních podmínek, které má zásluhu na vyšším výkonu, nižší spotřebě a poklesu podílu kysličníku uhelnatého ve výfukových plynech.

Na obr. 2 je schematicky znázorněno zapojení vstřikovací soupravy na naší „třináctistovce". Elektrické zubové čerpadlo čerpá palivo z nádrže přes jemný čistič paliva do vstřikovací jednotky pod tlakem 7 kp/cm2. Vstřikovací čerpadlo rozděluje podle daného režimu motoru tlakové palivo k jednotlivým tryskám, které jsou umístěny v sacích hrdlech. Množství vstříknutého paliva určuje regulační prvek. V našem případě je to mechanická jednoprvková regulace, která pomocí rovinné vačky určuje přesné množství dodávaného paliva tryskám.

Množství nasávaného vzduchu řídí šoupátka; kvůli malé rozteči sacích kanálů jsou dvě a pohybují se vertikálně. Ovládá je pedál akcelerátoru prostřednictvím akceleračních pák a táhel, odkud se také přenáší pohyb přímo na regulační prvek.

Vstřikovací jednotka je umístěna na upraveném držáku ventilátoru a pohání ji klikový hřídel ozubeným řemenem s převodovým poměrem řemenic 1: 2. Sací potrubí, které je zároveň nosnou částí šoupátek, je řešeno tak, že každý válec má své samostatné geometricky shodné potrubí. Díky tomu je možno průběh sání upravit, aby se využilo pulsačního vlivu proudění k vyladění nejpříhodnější charakteristiky motoru.

Uplatnění vstřikování paliva na sportovních a závodních vozech Škoda je velikým přínosem. Vstřikovací čerpadlo Lucas je pro svou jednoduchost nejrozšířenějším čerpadlem u vysokovýkonných závodních motorů špičkové kvality. Tomu odpovídají i první výsledky motoru Škoda 728/A2-1300 v této úpravě, která vznikla v úzké spolupráci mezi VVZ AZNP Mladá Boleslav a ÚVMV Praha: výkonová a momentová charakteristika vzrostla v celém rozsahu otáček až o 10 %. Tento výsledek ovšem není konečný. Kvalitu a možnosti skryté v tomto motoru prověřují závody na silničních okruzích Již v tomto roce.

Motor se vstřikováním v konečné podobě po zkouškách - ještě na stojanu dynamometru.

Závodní a sportovní vozy Škoda se vstřikováním-1


Pohon vstřikovacího čerpadla ozubeným řemenem.

Závodní a sportovní vozy Škoda se vstřikováním-2


Schéma motoru Š 728/A2 — 1300 se vstřikovacím zařízením:

Závodní a sportovní vozy Škoda se vstřikováním-3

1 — nádrž paliva; 2 — jemný čistič paliva; 3 — elektrické zubové čerpadlo; 4 — obtokový ventil; 5 — těleso šoupátka; 6 — Šoupátko; 7 — sací nátrubek; 8 — vstřikovací tryska; 9 — vstřikovací čerpadlo; 10 — upravený držák ventilátoru; 11 — mechanické čerpadlo paliva; 12 — přívod paliva,, 13 — výtlak paliva do rozdělovače; 14, 15 — přepad paliva do nádrže; 16 — tlak. potrubí k tryskám; 17 — sací potrubí.

| |

[ Odeslat známému | Verze pro tisk ]
S tímto článkem souvisí
Komentáře

Opiš tento kód (čtyři číslice): do tohoto pole

Žádný komentář
Copyright 2001-2015
Materiál ze serveru daves.cz nesmí být publikován bez souhlasu autora.
David Spilka (Daves), tel.: 775 328 374, email: pošli email, ICQ: 109318615
Partneři
Čištění klimatizace v autě

Čištění autoklimatizací Praha. Autoservis, kde nebudete dlouho čekat.


Google search

Nenašli jste na těchto stránkách co jste hledali ? Zkuste Google...

Google
Příspěvek
Přihlášení
Jméno:
Heslo:
Vždy přihlásit: Zapomněl jsem heslo
Chci se zaregistrovat
Statistika
Právě prohlíží:49
Právě přihlášeno:0
Dnes návštěv:4095
Celkem návštěv:28105167

Článků:179
Fotografií:4065
Komentářů:1233
Uživatelů:310
Reklama