Original Weber - co to je?
Vytištěno z //web.daves.cz/index2.php?&item=467
Autor:
4578+8007 (32767)Daves (Administrátor)
     109318615 
Vytvořeno: 29.10.2014 - Změněno: 29.10.2014
Často dostávám otázku, zda náhradní díly na Weber jsou original. Vždy odpovídám, že ne, protože žádné original díly Weber na trhu již neexistují.

Co je originální Weber ???Vynálezcem karburátoru Weber byl Eduardo Weber, který od roku 1914 pracoval pro FIAT. Později v roce 1923 v Boloni v Itálii zakládá firmu WEBER. Zmínku o Boloni můžeme spatřit na nejstarších víkách DCOE. Na těch dalších už bylo napsáno "MADE IN ITALY" a později zde na to byla kolonka. Všimněte si, kolik různých vík se vyrábělo. Nejprve dodává dvoustupňové karburátory pro FIAT a od roku 1930 se věnuje vývoji závodních karburátorů, které byly použity v Maserati a Alfa Romeo.

Original Weber - co to je?-vika

Nápisem Weber se honosil i bok karburátoru, ale pouze u některých verzí. Vlevo jsou verze se šroubem bohatosti bez komínku, vpravo jsou verze s komínkem. Dvě spodní fotky mají navíc obtok vzduchu, který měly nejposlednější karburátory. To, že na boku není nápis však neznamená, že by karburátor nepocházel z Itálie nebo že by to nebyl Weber.

Original Weber - co to je?-boky

V roce 1952 získává nad společností kontrolu FIAT a karburátory Weber se staly standardní výbavou vozů Abarth, Alfa Romeo, Aston Martin, BMW, Chrysler, Ferrrari, ,Fiat, Ford, IKA, Lamborghini, Lancia, Lotus, Maserati, Morgan, Porsche, Renault, Triumph a Volskwagen. V roce 1986 pak FIAT získává i kontrolu nad konkurenční firmou SOLEX a obě spojuje do jedné RCM (Raggruppamento Controllo Motore) pod holdingem Magneti Marelli. Výroba probíhala až do roku 1992 v Itálii, následně se přesunula do Španělska, kde je do současné doby. Roku 2005 pak Magnetti Marelli prodává licenci firmě LCN. Proto novodové Španělské Webry na sobě nesou nápis "by LCN". Mimo Španělsko se pak Webry a Solexy vyráběly i v jižní Americe a později v Číně. Právě tyto karburátory prodává převážně North American Weber (též známý jako Interco, případně na ebay jako "Webercarbsdirect"). Jelikož má od Magnetti Marelli zakoupené licence pro obě značky, tedy SOLEX i WEBER, nechává oba karburátory v mnoha typových řadách vyrábět v Číně a to zcela legálně. Podobně postupuje též firma EMPI, která si nechává vyrábět stejné karburátory, pouze je označuje vlastním názvem, například EPC 40 HPMX. Jedná se o stejný karburátor, který vyrábí společnost FAJS.

Často se setkávám s pohrdavým názorem, že FAJS karburátory pocházejí z Číny. Ano, pocházejí. Přitom v Číně se dnes dělá téměř vše. Alternátory, startéry, vodní pumpy, hlavy a dokonce i celé motory. Je málo věcí, které nepochází z Číny. Z vlastní zkušenosti nepovažuji čínské zboží za nekvalitní. Je to pouze tak, že za kvalitu se platí. Důležitou roli pak hraje též výstupní kontrola, která u nejlevnější cenové skupiny není žádná. Fabrika vám dá vždy na výběr - s kontrolou nebo bez. A od toho se odvíjí cena. Není to tedy tak, že FAJS je druhá jakkost a podobně. Jedná se o stejnou výrobní linku, kde dělá karburátory EMPI nebo WeberCarbsDirect. Karburátory prochází výstupní kontrolou (všimněte si, že když jej vybalíte, tak je cítit benzínem a pokud je čerstvě vyrobený a rozeberete jej, můžete místy zbytky nevypařeného benzínu najít). Mají za sebou desetiletou historii. A mají podstatně menší počet reklamací než Špaňelské Webry, které jsem kvůli tomu přestal prodávat. Ostatně svojí špatnou pověst si získaly celosvětově - stačí si pročíst fóra. Ale abych je nepomlouval - znám i dobře fungující španěly. Je možné, že časem vychytaly mouchy a pozdější výroba už problémy netrpěla. Ostatně stejně reaguje na mé připomínky i FAJS. Podařilo se nám kvalitu výrazně zvednout a odstranit zbytečné neduhy.

Otázkou tedy je, co koupě FAJSU znamená pro zákazníka. Hlavní rozdíl je vizuální. Víko totiž nenese název WEBER, ale FAJS. Na funkci jsou velmi dobré reference. V Čechách zatím od roku 2013, ve světě od roku 2005. Případná reklamace se řídí českými zákony a je tedy jedno, zda se jedná o španělskou nebo čínskou výrobu. Karburátor v praxi měním kus za kus a to okamžitě. Bez nějakého zkoumání. U Fajsu připadly na 100ks pouze 3ks vadné, což je proti španělským karburátorům paráda.

Položme si tedy otázku, co chápeme pod označením "originální". Pokud budeme lpět na tom, že jediný originál byl vyráběn v Itálii firmou Weber, pak takové originály přestaly rokem 1992 existovat. Pokud připustíme, že original je i licencovaný produkt, pak čínské karburátory stojí na stejné úrovni, neboť pocházejí ze stejného výrobního závodu, jako karburátory Weber (či SOLEX) od WeberCarbsDirect nebo EMPI.

Originálním Italskému Webru nemůžeme upřít jednu věc - je odlitý ze Zinkalu.

!Original Weber - co to je?
 
!Original Weber - co to je?
 
!Original Weber - co to je?
 


Mým asi nejcenějším Webrem však zůstane 38 DCOE.

Original Weber - co to je?-38dc

Materiál ze serveru daves.cz nesmí být publikován bez souhlasu autora.
David Spilka (Daves), tel.: 775 328 374, email: pošli email, ICQ: 109318615