- Přidat do oblíbených škoda quickbar >> skoda110r.cz | skoda110r.com | skoda100.cz | skodateam.cz | skoda.daves.cz | skoda.virt.cz | techweb 


Zde může být vaše reklama

Povinné ručení

Ikona stránekHTML kód ikony

Switch to English

Načítám obsah...Vyhledávání
Menu
Foto Tip
!Deník posledních dnů
 

Deník posledních dnů
Naše projekty
ReklamaNavigace
Nejlevnější povinné ručení

>> Mapa - Domů - Československé kupé GT <<


 

Československé kupé GT

 
Autor:
4578+8007 (32767)Daves (Administrátor)
     109318615 
Vytvořeno: 18.10.2006 - Změněno: 18.10.2006
KDYBY BYLO KUPÉ ŠKODA 1100 GT!

Československé kupé GT-01

Na výstavě Člověk a automobil, konané v r. 1970 v Praze, mělo svoji premiéru kupé Škoda 1100 GT, vyvinuté Ústavem pro výzkum motorových vozidel. Stalo se jedním z nejkrásnějších exponátů výstavy a plně se vyrovnalo zahraničním automobilům, což konstatovali samotní návštěvníci.

Kupé bylo skutečné zdařilé, s elegantní aerodynamickou karosérií a odpovídající všem požadavkům ergonomie a fyziognomie, jakož i pasivní bezpečnosti, také v oblasti jízdních vlastnosti a výkonů byly výsledky odpovídající náročnému očekávání.

Ve vozidle byly vyzkoušeny postupně upravený motor Škoda 110, později i Škoda 1300 a Škoda 110 R. Speciálně vyvinutý motor 1100 2xOHC pro tento vůz se však v automobilu neobjevil. Vůz se zúčastnil mnoha výstav a nalezl velký ohlas u laické i odborné veřejnosti. O jeho výrobu projevilo tehdy zájem Autodružstvo Praha, ale nedošlo k ní. Doba nebyla tehdy příznivá pro moderní výboje... A tak jedinou vzpomínkou na tento vůz pak byl výtvor jezdce Miloše Vágnera Škoda 130 B 6 z r. 1976, který používal karosérii vyrobenou ve formách připravených pro kupé UVMV. O rok později tyto formy využili ještě sportovci z Kolína pro stavbu svého speciálu B6, který však byl již dosti vzdálen originálnímu „civilnímu" vozu.

V současné době, kdy se snažíme vrátit ke všemu dobrému, co se dříve nemohlo dále rozvíjet, se naskýtá otázka - nemohlo by se to půvabné kupé vyrábět dnes? Na jedné straně to vypadá jako nesmysl chtít vyrábět dvacet let starý automobil, když všechny moderní automobilky obměňují zásadním způsobem svoje typy každých pět let. Ale dodnes se vyrábí AC Cobra, Jensen Interceptor i Alfa Romeo Spider - všechny z poloviny šedesátých let.

Je ovšem pravda, že tyto vozy představují většinou legendy světové automobilové historie, jak svými vlastnostmi, výsledky ve sportu, tak i nadčasovostí s klasickým vzhledem. Jsou-li však tyto vozy nadčasové nebo naopak představitele padesátých či šedesátých let, pak kupé ÚVMV zastupuje nepomíjivou krásu vozů let sedmdesátých. Jak ukazuje prodejnost takových vozů, pro okruhy zájemců, kteří nechtějí mít supermoderní japonské výtvory nabité elektronikou, mají svoje kouzlo. V moderním světě, kdy automobilový trh vyspělých zemí je tak rozmanitý, že je až nevyzpytatelný, může mít úspěch leccos. Může to být něco originálního nebo nezvyklého, ale musí to být především dobré. A to naše kupé tenkrát bylo.

kupé Škoda 1100GT - pohled zpředu

Československé kupé GT-2

I zezadu je na kupé pěkný pohled

Československé kupé GT-3

Rentgenový řez ukazuje uspořádání agregátů ve vozidle

Československé kupé GT-4

Není tajemstvím, že konstrukce a technologičnost kupé GT byly voleny tak, aby umožňovaly výrobu v malé sérii a základní sortiment Československých osobních automobilů tak mohl být doplněn o ryze sportovní, náročnější modifikaci. Vzorek při jízdních zkouškách prokázal, že je bez závažnějších konstrukčních závad — zčásti zajisté díky použití většiny podvozkových dílů sériového vozu Škoda 110. Ojedinělé nedostatky byly dílem odstraněny již v průběhu zkoušek, další by bylo možno vyřešit už při stavbě druhého vzorku. Po zvážení situace ve výrobních podnicích našeho automobilového průmyslu, jejichž kapacity jsou až do krajnosti vytíženy hlavními nosnými výrobními programy, autoři spolu s pracovníky Generálního ředitelství Cs. automobilových závodů usoudili, že možnosti realizace je třeba hledat jinde. Jednali s představiteli Českého svazu výrobních družstev, kteří projevili dostatek porozumění a přijali za vlastní záměr zavést v Československu malosériovou výrobu sportovních automobilů na bázi národního typu Škoda. Seznámili se podrobně s konstrukcí vozidla i s problémy, které dosud čekají na dořešení. Autoři projektu je seznámili s předpokládaným rozsahem technologické přípravy výroby a předvedli ty výrobní přípravky, které jsou v OVMV k dispozici a jsou použitelné pro zavedení výroby. Jde zejména o kompletní rozebírací formy pro ruční výrobu laminátových částí a o přípravky pro hydrostatické lisování dílů nosného skeletu karosérie pomocí pryžového vaku.
ÚVMV s ochotnou pomocí technologů n. p. Letov a VÚ naftových motorů vypracoval rámcové technologické postupy a předběžnou výrobní kalkulaci za předpokladu roční produkce ca 400 kusů.

Přestože kolektiv výhledové projekce a skupiny karosérií ÚVMV byl později pověřen jinými úkoly, nespustil ani po dokončení zkoušek sportovního kupé GT ze zřetele původní záměr. Studie možností alternativní montáže odlišných motorů ukázala, že vůz by bylo možno téměř bez úprav vybavit vhodnými vyráběnými modifikacemi motorů řady 3 110, tedy motorem S 110 R, Škoda Rallye, popřípadě i vysokovýkonnými závodními motory AZNP do 1 300 cm3. Perspektivně by byla možná i montáž motoru OHC 1 500 cm3, který se bude v Československu sériově vyrábět pro náš připravovaný střední vůz. Hotové kupé GT mezitím mj. sloužilo k průzkumu zájmu a k propagaci. Na podzim 1970 bylo vystaveno na plzeňské výstavě Plastex, a zvlášť povzbudivý byl jeho úspěch v březnu 1971 na Ženevském autosalónu, kde upoutalo mimořádnou pozornost i v sousedství mistrovských kousků renomovaných karosářských umělců. Domníváme se, že to, co bylo v ÚVMV vykonáno je dostatečně seriózním východiskem pro odpovědné rozhodování o zavedení malosériové výroby sportovních automobilů v Československu. Význam takové produkce nespočívá zajisté ve stamilionových hodnotách hrubé výroby ani v přímé vysoké rentabilitě. Elitní výroba by však přinesla novou kvalitu do oblasti technického rozvoje a stala by se živnou půdou zejména pro konstruktéry i tvůrce karosérií. Umožnila by jim skutečnou kontinuální práci a mnohem častější realizaci nových návrhů než je možné v naší hromadné výrobě. Příznivý vliv kvalitní výroby sportovních odvozenin na image zn. Skoda by byl rovněž nesporný. Pozn. red. Nelze pochybovat o tom, že kupé 1100 GT z ÚVMV by bylo prvotřídním reprezentantem našeho automobilového průmyslu a že by mu vrátilo zpět mnoho z jeho reputace. Přípravná jednání však zatím nejsou jednoduchá a jejich úspěšnost není zdaleka zaručena. Nezbývá tedy než vyslovit přání, aby všichni, kdo budou rozhodovat o ekonomických a organizačních podmínkách eventuální malosériové výroby jednali rychle a velkoryse.
Že takový projekt je možný i v socialistickém systému, to ostatně potvrzuje výroba sportovního vozu Wartburg-Melkus RS 1000 v NDR; porozumění nadřízených orgánů pro význam prestiže dokumentuje i jeho cena.

Československé kupé GT-4

Československé kupé GT-5

Československé kupé GT-6

| |

[ Odeslat známému | Verze pro tisk ]
S tímto článkem souvisí
Komentáře

Opiš tento kód (čtyři číslice): do tohoto pole
 13.06.2016 20:02:51 


ahoj. tak dnes 13. 6. 2016 reportaz o 1100GT ve večernim zpravodajstvi na ct1


Unregistered
[ Vulgární ] [ Reagovat ]
 Re:škoda 1100 GT05.05.2014 14:35:21 


Nemohl by prosím někdo poslat fotky?


Unregistered
[ Vulgární ] [ Reagovat ]
 Re:škoda 1100 GT20.07.2011 23:27:33 


takže existuju iba jeden alebo dva originaly a ostatné sú repliky viac či menej podarené ... rád by som sa dostal k podrobnejším technickým vykresom , ak niake sú a s kamarátom by sme sa pustili do hodnotnej kopie originálu. ak teda sú k dispozicii prosim dajte mi link alebo priamo materiál na : marpo1@post.sk dakujem za ochotu a pomocUnregistered
[ Vulgární ] [ Reagovat ]
 Re:škoda 1100 GT28.01.2011 20:46:42 


Dobrý den, momentálně je vůz p. Františka Holiše na prodej. Jedná se o první repliku z roku 1977 se všemi technickými dokumenty a formami. V případě vážného zájmu volejte 732306803.


Unregistered
[ Vulgární ] [ Reagovat ]
 Re:RE:Škoda 1100 GT13.10.2010 21:17:13 


tak se jmenem vsech clenu muzete klubu skodu vyzvat o zvazeni vyrody v nakem malem ppdniku


Unregistered
[ Vulgární ] [ Reagovat ]
 Re:škoda 1100 GT17.04.2008 21:25:08 


Tak mi napište prosím na mail daves@daves.cz, rád bych pro ostatní zajel auto nafotit a sepsat kratičký článeček. Vše bez uvedení místa.


4578+8007 (32767)Daves (Administrátor)
     109318615 
[ Vulgární ] [ Reagovat ]
 škoda 1100 GT17.04.2008 20:47:45 


Tak lidi pokud by jste chtěli z něčím poradit tak pan františek Holiš jenž to vyráběl bydlí ode mně asi 150 metrů a má tohoto krasavce stále doma...


Unregistered
[ Vulgární ] [ Reagovat ]
 škoda 1100 GT04.07.2007 22:48:29 


Tohle je velice krásný vůz. Podařilo se mi o něm sehnat trochu informací a doufám, že se mi v příštích letech umožní realizace stavby tohoto " překrásného korábu ". A jinak, velice chválím tyto stránky. Nalezl jsem zde mnoho užitečných informací jak o tomto voze, tak i o jiných autech značky Škoda. Takže ještě jednou děkuji. Zdraví Jan Karhan.


Unregistered
[ Vulgární ] [ Reagovat ]
 Re:RE:Škoda 1100 GT16.01.2007 13:31:05 


není to replika.jeto originál.o majiteli určitě budou mít informace ve škoda felicia klubu.


Unregistered
[ Vulgární ] [ Reagovat ]
 RE:Škoda 1100 GT20.10.2006 05:45:03 


Toto kupé je opravdu zdařilé,viděl jsem ho jedenkrát na vlastní oči.Na fotkách ze srazu Felicia klubu na Hracholuskách bylo také,v červené barvě.Nevíte o něm něco bližšího ? Předpokládám,že to už byla replika ?! Jinak souhlasím s názorem,že by byla paráda kdyby ho někdo začal znovu vyrábět...


Unregistered
[ Vulgární ] [ Reagovat ]
Copyright 2001-2015
Materiál ze serveru daves.cz nesmí být publikován bez souhlasu autora.
David Spilka (Daves), tel.: 775 328 374, email: pošli email, ICQ: 109318615
Partneři
Čištění klimatizace v autě

Čištění autoklimatizací Praha. Autoservis, kde nebudete dlouho čekat.


Google search

Nenašli jste na těchto stránkách co jste hledali ? Zkuste Google...

Google
Příspěvek
Přihlášení
Jméno:
Heslo:
Vždy přihlásit: Zapomněl jsem heslo
Chci se zaregistrovat
Statistika
Právě prohlíží:55
Právě přihlášeno:0
Dnes návštěv:4280
Celkem návštěv:28105352

Článků:179
Fotografií:4065
Komentářů:1233
Uživatelů:310
Reklama